قرارداد سه جانبه ؛ گامی لرزان و مشروط به جلو

اجماع وعزم شاکیان برای تجمع روزیکشنبه11/5/88،ساعت 10صبح،مقابل بیت مقام معظم رهبری  

تجمع هفتگی شاکیان پروژه نگین غرب درروزجمعه 9/5/88 باحضور400 نفر از اعضا درحالی برگزارشد که  متاسفانه درطول یکماه و نیم گذشته و تحت تاثیر حاشیه های انتخابات تاریخی22 خرداد ، شاهد کمرنگ شدن حضور اعضاء درتجمعات هفتگی و کند شدن روند کلی پرونده بوده ایم. دراین فاصله شعبه اول بازپرسی ویژه امنیت به ریاست قاضی متین راسخ ، قرارداد یا توافقنامه سه جانبه ای را در 7 صفحه تنظیم و به امضای طرفین رسانیدکه تصویرمتن دستنویس و امضاءشده آن در وب سایت دادسرا (لینک) قرارگرفته و همگان از متن آن اطلاع یافته اند. بحث و تبادل نظر شاکیان در تجمع این هفته حول محور این موضوع از یکطرف ، و تصمیم جمعی برای تجمع روزیکشنبه11/5/88 مقابل بیت مقام معظم رهبری(واقع در خیابان دانشگاه جنوبی بعد از خیابان جمهوری ) ازطرف دیگر قرارداشت.

 

دراین تجمع ازطرف انجمن نگین غرب متن قراداد سه جانبه مورخ 30/4/1388 برگرفته از سایت دادسرا جهت اطلاع اعضاء دریکبرگ تایپ شده توزیع گردید(لینک مطلب) و سپس بازرس قانونی و دوتن از اعضای هیئت مدیره مطالبی را بشرح خلاصه زیربه عرض حاضرین رساندند:

ابتدا بازرس قانونی انجمن توافقنامه سه جانبه منعقده را حاصل تلاش 6 ماهه تیم قضائی دادستانی و دادسرای تهران و گامی به جلو در جهت تعریف حقوق مالی شکات دانست که بشرط رفع ابهامات شکلی و ماهوی ِ واردبه آن ، میتواند تامین کننده حقوق اعضاء پس از 8 سال انتظار و دوسال و نیم تلاش دستگاه قضائی باشد.

ایشان بدون ورود به جزئیات و بندهای این توافقنامه عمده ترین ابهام آنرا با توجه به تجرببات تلخ شکست طرحهای پیشین دستگاه قضائی، میزان اعتبارحقوقی و قابلیت اجرائی آن دانست که شکات پرونده بدلیل اولا" عدم آگاهی و برخورداری از دانش حقوقی و ثانیا" عدم مشارکت یا نظارت نمایندگان مطلع و امین خود بر روند اقدامات قضائی ، از فرجام چنین قراردادی بی اطلاع میباشند.

ایشان بااشاره به برخی بندهای قرارداد، از کشانده شدن مجدد کلیه شاکیان به دادسرا این بار برای "ارائه تقاضای کتبی" (بموجب بند2) و گسیل داشتن اعضای متقاضی وجه به موسسه طرف قرارداد بمنظور"صورت دادن توافق جهت تحویل چک" (انتهای بند16) ، ضمن گلایه مندی خواستار ایجاد تساهل مقامات قضائی و کاهش تشریفات اداری مربوطه بدلیل زمان بربودن فرآیندهای مذکور گردید.

بازرس انجمن به نظربازپرس اسبق پرونده - آقای رحیمی اشاره کرد که بارها می گفت "هرکس چنددقیقه با فروغی گفتگو کند، براحتی اغفال شده و نظرش عوض میشود. من حتی به همکاران قضائی خودم مرتبا" گوشزد میکنم که اصلا" بافروغی روبرو نشوند و به صحبتهای او جز درمورد تحقیقات مربوط به پرونده توجهی نکنند." بازرس قانونی انجمن برهمین اساس و با توجه به پیشینه و شناختی که از رفتارمتهم اصلی مفسد پرونده درذهن مقامات قضائی و شاکیان نقش بسته ، تقاضا نمود با اصلاح بندهائی از قرارداد نظیر بند 9 (ترکیب هیاتهای کارشناسی سه نفره ) و بند 21 (ترکیب هیات سه نفره حل اختلاف ) ، ضمن محدودنمودن اختیارات متهم اصلی پرونده بعنوان یکطرف قرارداد، از هرگونه مفسده و مشخصا"تبانی متهم با اشخاص ثالث ذینفع پیشگیری گردد.

 

رئیس هیات مدیره انجمن نیز با اشاره به محتوای قرارداد سه جانبه ، آنرا سندی مهم ارزیابی نمود که بایدبا دقت از طرف اعضاء مطالعه شده و اعضا نیز باتبادل نظر جمعی خود نسبت به رفع اشکالات متعدد قرارداد پیگیر باشند. ایشان ضمن دعوت کلیه اعضا به اتحاد و یکپارچگی، تصمیم اعضا برای تجمع خودجوش و آرام مقابل بیت رهبری برای اعلام بیعت با مقام عظمای ولایت را نافی سایر پیگیریهای اعضاء ندانست و اعلام نمود که هیات مدیره انجمن بااحساس مسئولیت در تجمع مذکور حضوریافته و درخدمت و در کنار اعضاء محترم خواهدبود.

 

یکی از اعضای هیات مدیره انجمن نیز ضمن ارائه گزارشی از اقدامات و پبگیریهای اعضای هیات مدبره درطول هفته گذشته، توضیحات مفید دیگری را راجع به محتوای قرارداد سه جانبه و ترتیبات اجرائی آن به سمع و اطلاع شاکیان حاضر دراین تجمع هفتگی رسانید که با تقدیر از سوی شاکیان حاضر درتجمع مواجه شد.

 

در این روز جمعی بالغ بر50 نفر از شاکیان نیز جمعه خودرا به امید ملاقات با بازپرس پرونده به سیاق هفته های قبل در محوطه مصفای دادسرای زندان اوین بدر کردند درحالیکه هم طبق اعلام سایت دادسرا (مبنی بر تعطیلی بازپرسی در روزهای پنجشنبه و جمعه) و هم براساس اطلاع موجود، اساسا" قرارنبود ایشان روز جمعه دردفتر کارخود حضور یابند . علی الیحال ، ایشان پیرو تماس تلفنی "برخی از اعضاء" در دفتر خود حضوریافتند و پاسخگوی نگرانیهای این طیف کم شمار از شاکیان بودند.

 

روزهای آینده برای شاکیان پروژه نگین غرب قطعا" روزهای حساس و تعیین کننده ای خواهدبود چراکه سرنوشت پرونده در گرو حل بعضی از مشکلات موجود میباشد. جدا از بحث تصویب تسهیلات 400 میلیارد تومانی موضوع قرارداد در شورای پول و اعتبار بانک مرکزی که عملیاتی شدن قرارداد تاحدودی وابسته آن است، ابهام زدائی از کلیات و جزئیات متن قرارداد سه جانبه مورخ 30/4/88 ازدیگر وظایف شاکیان در روزهای آتی خواهد بود . بی شک اتخاذ تدابیر مناسب با اتکاء به دوعنصر "وحدت کلمه" و "خرد جمعی" برای برداشتن گامهای سنجیده و موثراز طرف شاکیان در روزهای پیش رو ، تنها ضامن تثبیت اصولی و احقاق عادلانه حقوق آنان خواهد بود . انشاء ا ...      

نوشته شده در تاریخ جمعه 9 مرداد 1388    | توسط: وبلاگ نگین غرب    | طبقه بندی: گزارش اجتماعات،     |
نظرات()