بازخوانی پرونده بركناری اعضای هیات مدیره موسسه اعتباری توسعه

افشای تخلفات گسترده در بازار پول

گروه اقتصاد: سخنرانی دوازدهمین روز مهرماه سال 1385 بعید است به این زودی‌ها از ذهن ما پاک شود. آن روز محمود احمدی‌نژاد، در جمع مردم نظرآباد در مورد داستان واگذاری سهام بانک پارسیان وتخلف عمده یک موسسه مالی و اعتباری سخن گفت. محمود احمدی‌نژاد در اجتماع مردم نظرآباد با انتقاد شدید از بروز فساد در نظام بانکی کشور به مردم مژده داد که دولت موفق شده است تا از بروز یک فساد اقتصادی بزرگ در این بانک جلوگیری کند.

در همین روز بانک مرکزی همزمان با سخنان رئیس‌جمهور اطلاعیه‌ای را منتشر کرد که بر اساس آن اعلام شد مدیرعامل بانک پارسیان برکنار شده است. در این اطلاعیه آمده بود: «در خصوص بانك پارسیان و موسسه اعتباری توسعه از یك سال پیش تخلفاتی صورت گرفته بود

كه پس از طی مراحل نظارتی و توجه نكردن به اخطار و تذكرهای داده شده بانك مركزی اعضای هیات‌مدیره موسسه توسعه را مطابق قانون بركنار كرد و خود، مدیران صاحب صلاحیت را در آن موسسه مستقر كرد». اندکی بعد، مدیران بانک پارسیان، شکایت به دیوان عدالت اداری و دستگاه قضایی بردند و موفق شدند، حکم برائت بگیرند اما دیوان عدالت اداری، مدیران موسسه اعتباری توسعه را در یک نوبت محق دانست اما در نوبتی دیگر، حکم به صحت تصمیم بانک مرکزی داد.   

پس از آنكه بانك مركزی به اتهام تخلفات صورت گرفته، مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره موسسه اعتباری توسعه را بركنار كرد، آنها با ارائه درخواستی به شعبه 30 دیوان عدالت اداری خواستار نقض حكم بانك مركزی شدند. دیوان عدالت اداری نیز در پی این درخواست، در ابتدا حکم به ابطال حكم بانك مركزی و بازگشت هیات‌مدیره به موسسه ‌داد. براساس رای دیوان عدالت اداری در مورد نقض حكم بانك مركزی مبنی بر خلع هیات‌مدیره قبلی موسسه مالی و اعتباری توسعه قرار شد اعضای قبلی هیات‌مدیره شامل خلیل زاده، سلماسی و مسیحیان در سمت‌های خود ابقا شوند. هیات‌مدیره جدید كه از تیرماه سال 87 توسط بانك مركزی منصوب شده بودند به همراه اسدالله امیراصلانی، مدیرعامل اسبق بانك ملی ایران كه به عنوان سرپرست موقت منصوب شده بود، طبق این حكم دیوان معلق شده بودند.حیدر مستخدمین حسینی نیز كه به عنوان مدیرعامل موسسه مشغول كار بود، همچنان مدیرعامل مانده و تصریح شده بود كه حكم بانك مركزی در مورد وی نافذ نیست.درخواست نقض تصمیم بانك مركزی را چند نفر از سهامداران عمده موسسه مالی و اعتباری توسعه به دیوان عدالت اداری داده بودند. اما شعبه 30 دیوان عدالت اداری پس از گذشت چند روز از صدور حكمی مبنی بر نقض تصمیم بانك مركزی، حكم قبلی را ابطال و تصمیم بانك مركزی را درست خواند. به این ترتیب حکم بانک مرکزی در مورد هیات‌مدیره قبلی این موسسه به اتهام نقض قوانین بانكداری و وارد شدن به حیطه فعالیت‌هایی چون برج‌سازی، مورد تایید دستگاه قضایی قرار گرفت.

پس از آنکه تخلف گسترده موسسه اعتباری توسعه شامل اعلام غیر‌واقعی سود، تصرف در وجوه سپرده‌گذاران، اعطای تسهیلات خارج از حد مجاز و اعطای تسهیلات گسترده به اقوام وخویشان بود، توسط بازرسان بانک مرکزی محرز شد، رئیس‌جمهور دستور برکناری اعضای هیات‌مدیره این موسسه را صادر کرد. از آن روز تاکنون، کشمکش میان بانک مرکزی و سهامداران عمده موسسه اعتباری ادامه دارد این در حالی است که سهامداران خرد و بزرگ این موسسه و هزاران سپرده‌گذار آن در انتظار تصمیم نهایی و اعلام میزان تخلفات احتمالی موسسه به افکار عمومی هستند. در همین زمینه، عده‌ای از سهامداران موسسه اعتباری توسعه، گزارش مستندی از تخلفات برخی اعضای هیات‌مدیره را در تاریخ 23/6/1387 به طهماسب مظاهری، رئیس کل وقت بانک مرکزی ارائه کردند که در آن، حجم گسترده‌ای از تخلفات موسسه آشکار شده بود. ابعاد این گزارش به اندازه‌ای تکان دهند‌ه بود که طهماسب مظاهری آن را کشف بزرگ تخلف در بازار پولی کشور اعلام کرد. اکنون پس از گذشت چندماه پس از ارائه این گزارش، بخشی از ابعاد آن توسط هیاتی 5‌نفره شامل چند حسابرس شاخته شده یعنی آقایان فولادی، فرشچیان، شهسوارخجسته، خوشپور و ضیاء‌الملکی فاش شده و نشان از عمق فاجعه در بازار پول ایران دارد.

 آغاز یك داستان

چهارراه جهان‌كودك،  ساختمان بلند و گرانقیمتی كه تابلوی بزرگی از یك موسسه اعتباری را بر آن آویخته‌اند. شاید شما سپرده‌گذار این موسسه بوده‌اید یا شاید روزگاری از آن وام گرفته‌اید. قدر مسلم اینكه بارها از جلوی این ساختمان گذشته‌اید. فكر می‌كنید در 10 سال گذشته پشت دیوارهای این ساختمان چه اتفاقاتی رخ داده؛ چه آدم‌هایی آمده‌ و رفته‌اند و مهم‌تر اینكه چه كسانی از این موسسه اعتباری، تسهیلات گرفته‌اند؟ گزارشی برای ما ارسال شده‌است كه بخشی از این رفت‌و‌آمدها را افشاكرده و به گوشه‌ای از بده ‌و بستان‌های این موسسه مالی اشاره كرده است. پای این گزارش را 5 حسابرس نام‌آشنا امضا كرده‌اند. عیسی شهسوار‌خجسته كه روزگاری رئیس سازمان امور مالیاتی بود. حسن خوشپور كه در دسته مدیران ارشد سازمان مدیریت و رنامه‌ریزی قرار داشت، فرشچیان كه روزگاری در بانك مسكن مدیریت می‌كرد و ضیاء‌الملكی كه رئیس هیات‌مدیره بانك اقتصاد نوین بود و در نهایت آقای فولادی. گزارش آنها تكان‌دهنده است و فرد یا گروهی كه آن را برای ما ارسال كرده‌، نوشته‌اند «مطالب عنوان‌شده، حاصل ماه‌ها تلاش شبانه‌روزی كارشناسان و حسابرسان خبره است كه حجم بالای اختلاس و عمق فاجعه را نمایان می‌سازد.» وقایعی كه در گزارش 132 صفحه‌ای به آن اشاره شده، مربوط به سال‌های 1376 تا 1385 است كه جریان ورود و خروج تسهیلات و نقدینگی را در یك موسسه اعتباری، روایت می‌كند. فكر می‌كنید زمانی كه شما در 10 سال گذشته از كنار این موسسه مالی می‌گذشته‌اید، چه اتفاقی در آن در حال رخ دادن بوده است.

 

 موسسه چگونه شكل گرفت

نخستین بار، مجوز تشكیل این موسسه در 24 خردادماه سال 1373 از بانك مركزی درخواست شد. قرار بود نامش «موسسه توسعه صنعت ساختمان» باشد اما زمانی كه مجوز صادر شد، هیات موسس ترجیح داد نامش را به «موسسه اعتباری توسعه» تغییر دهد. این موسسه براساس مجوز بانك مركزی اجازه داشت در چارچوب قوانین پولی و بانكی كشور همه‌جور عملیات پولی و ارزی انجام دهد. بانك مركزی همچنین اجازه داده بود تا این موسسه به صورت تخصصی بتواند انواع خدمات پولی و بانكی در زمینه مسكن و عمران را ارائه كند. «موسسه اعتباری توسعه» خانوادگی به ثبت رسیده بود و زمانی كه در تاریخ 15/6/1376 به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز كرد، نام‌هایی چون ریاض انتصاری تطفی، خلیل خلیل‌زاده و شهرام سلماسی‌جاوید به ترتیب ریاست هیات‌مدیره و نایب‌رئیس هیات‌مدیره و مدیرعاملی آن را برعهده داشتند و خانم‌ها فیروزه محمودیان،‌هاجر پریچهر غفارتهرانی و سیمین امین‌درباری كه به‌ترتیب همسران آنها بودند، در هیات‌مدیره موسسه عضویت داشتند. همین تركیب تا مدت‌ها دست‌نخورده باقی ماند تا نخستین موسسه اعتباری كشور بیشتر از بنگاهی، خانوادگی و محدود به چند نام مشخص، باقی بماند. در این میان چیزی حدود 75 درصد سهام موسسه در اختیار خانواده‌های خلیل‌زاده و سلماسی قرار داشت و آنها بودند كه بیشترین نقش را در راهبری موسسه داشتند.

 

 هیات مدیره‌ای با دو عضو

اگر 75 درصد سهام موسسه یا شركتی در اختیار دو مرد و همسران آنها باشد، طبیعی است كه دیگران نباید انتظار مشاركت در تصمیم‌گیری را داشته باشند؛ گو اینكه در موسسه اعتباری توسعه، همین اتفاق رخ داده و بیشتر صورتجلسه‌ها را شهرام سلماسی و خلیل خلیل‌زاده امضا كرده‌اند در حالی كه اساسنامه می‌گوید «جلسات هیات مدیره وقتی رسمیت دارد كه لااقل چهار پنجم اعضای هیات مدیره در آن حضور داشته باشند

 افزایش سرمایه، افزایش نقش

موسسه اعتباری توسعه با سرمایه 5 میلیارد ریال تاسیس شد و در گذر زمان افزایش یافت اما این افزایش سرمایه باعث شد سهم خانواده‌های سلماسی و خلیل‌زاده از 3/54 درصد در روزهای اولیه تاسیس به بیش از 75  درصد افزایش پیدا كند. دیدید كه سهم خانوادگی آقای خلیل‌زاده و آقای سلماسی چقدر افزایش پیدا كرد اما جالب است بدانید كه روند سودآوری موسسه تا سال 1383 قابل‌توجه بوده است. به‌طور مثال، میزان سپرده‌های جلب‌شده توسط این موسسه از رقم 8/623 میلیارد ریال در سال 1379 به رقم 3/7333 میلیارد ریال در سال 1386 رسید. البته براساس گزارشی كه برای ما ارسال شده و آن را مطالعه كرده‌ایم، «بررسی روند دریافت سپرده‌ها و اعطای تسهیلات در كنار روند سود دریافتی از تسهیلات اعطایی و سود پرداختی [نشان می‌دهد] شكل‌گیری بحران مالی و نقدینگی كه در سال 1383 اتفاق افتاده و تاكنون نیز ادامه دارد، منجر به زیان‌دهی موسسه شده است. یعنی در 8 سال گذشته، منبع اصلی تامین مالی و نقدینگی موسسه، سپرده‌های مردم بوده كه در سرفصل‌های بدهكاران موقت و سود تعهدی بلوكه شده‌است

مگر چه اتفاقی در موسسه اعتباری توسعه رخ داده كه به زیان‌دهی آن منجر شده است؟

 

 تخلفات گسترده؟

 به استناد گزارش بازرسی بانك مركزی، موسسه اعتباری توسعه در سال 1382 به زیان‌دهی رسیده و با اعمال روش‌های غیراستاندارد و مغایر با اصول پذیرفته شده حسابداری و مقررات و ضوابط، عملكرد موسسه به طور واهی سودآور نشان داده شده است. در سال‌های 1382 تا 1384، عملیات پولی، بانكی و ارزی موسسه، با زیان مواجه بوده اما در همین سال، مبلغ 9/83 میلیارد ریال سود غیرواقعی و مغایر با ضوابط ناشی از اعطای تسهیلات اعلام شده است. با این حال مدیران موسسه، با وجود زیانی كه در عملیات شركت وجود داشته، از طریق تجدید ارزیابی شركت سرمایه‌گذاری توسعه و ساختمانی برج‌آوران و با احتساب درآمد حاصل از فروش سهام این شركت در سال 1385 و تسری آن به سال 1384، موسسه اعتباری توسعه را سودآور اعلام كرده‌اند. جالب آنكه وجوهی به عنوان سود سهام از محل سپرده سپرده‌گذاران به سهامداران پرداخت شده است. با توجه به اینكه حدود 75 درصد سهام موسسه اعتباری به جمع محدودی تعلق داشته، طبیعی است كه سهم عمده‌ای از وجوه تقسیم شده،‌به این گروه از سهامداران پرداخت شده است. گزارش‌های هیات بازرسی بانك مركزی نشان می‌دهد:

1- در وجوه موسسه اعتباری توسعه به منظور پرداخت سود واهی و اعطای تسهیلات خلاف واقع تصرف صورت گرفته است.

2- در اداره امور شركت سرمایه‌پذیر، بدون داشتن حق اختیار و نمایندگی، دخالت غیراصولی شده‌است.

3- خارج از حدود مجاز و برخلاف ضوابط و مقررات، تسهیلات اعطا شده‌است.

4- ضوابط و مقررات اساسنامه موسسه اعتباری توسعه و شركت‌های سرمایه‌پذیر رعایت نشده است.

5- به مقدار قابل‌توجهی، به اعضای هیات مدیره و وابستگان حقیقی و حقوقی آنها تسهیلات پرداخت شده‌است.

6- از منابع سپرده‌گذاران برای ایجاد شركت‌های متعدد استفاده شده و درعین حال به این شركت‌ها تسهیلات قابل‌توجهی پرداخت شده و مهم‌تر از همه اینكه، تسهیلات این شركت‌ها با تسهیلات تازه، تسویه شده است.

 تخلف در افزایش سرمایه

گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد در جریان افزایش سرمایه موسسه اعتباری توسعه از رقم 5 میلیارد ریال به 10 میلیارد ریال، 100 میلیون تومان به آقای (س- س) به عنوان تسهیلات پرداخت شده در حالی كه این فرد در زمان دریافت تسهیلات، 14 سال داشته است. نكته جالب اینكه رقم 100 میلیون تومان در تاریخ 2/12/1378 به حساب آقای (خ – خ) واریز شده تا صرف خرید 10 هزار سهم موسسه توسط خانواده آقای (ش- س) شود. البته آقای (ش- س) به نام اعضای خانواده‌اش 5 مورد وام دیگر به ارزش یك میلیارد تومان در سال 1378 دریافت كرده و صرف خرید سهام جدید موسسه اعتباری توسعه كرده‌است. همین تكنیك را یكی دیگر از مدیران ارشد موسسه استفاده كرده و در تاریخ 18/12/1378 برای فرزند 15 ساله‌اش (پ- خ) 100 میلیون تومان تسهیلات دریافت كرده و همچون همكارش این مبلغ را صرف خرید سهام تازه موسسه كرده‌است.

 48 وام برای یك خانواده

در گزارش گروه بازرسی بانك مركزی، جدولی از افراد خانواده برخی اعضای هیات مدیره موسسه وجود دارد كه تسهیلات گرفته‌اند اما اطلاعات مربوط به آن ارائه نشده است. در این جدول، نام 48 شخص حقیقی و چند شركت دیده می‌شود كه همه آنها وابسته به خانواده‌های (ش – س) و (خ – خ) هستند.

 

 مرحله سوم افزایش سرمایه

شركت سرمایه‌گذاری توسعه و ساختمانی برج‌آوران در تاریخ 13/7/1380 مبلغ 5 میلیون دلار وام ارزی از شعبه آتی بانك صادرات برای تكمیل پروژه ساختمانی سبحان دریافت می‌كند اما در معامله‌ای صوری بابت زمین، مبلغ یاد شده را بابت ثمن معامله به فروشندگان (خانواده‌های س و خ) منتقل می‌كند و در نهایت این پول، صرف خرید سهام موسسه می‌شود. در این جریان، آقایان س و خ بابت تامین وثیقه وام ارزی دریافت شده از بانك صادرات، مبلغ 5 میلیارد و 200 میلیون تومان اوراق مشاركت خریداری شده توسط موسسه اعتباری توسعه را به عنوان وثیقه در شعبه آتی بانك صادرات ودیعه گذاشته‌اند در حالی كه این اقدام منجر به خروج بخشی از دارایی‌های موسسه اعتباری توسعه شده و خلاف قانون صورت گرفته است.

 

 تسهیلات به اقوام و نزدیكان

براساس بخشنامه‌ای كه بانك مركزی در تاریخ 18/5/88 ابلاغ كرد، سقف تسهیلات اعطایی به هر یك از اشخاص حقیقی نباید بیشتر از یك درصد مانده حساب سرمایه موسسه باشد كه این موضوع درموسسه اعتباری توسعه رعایت نشده است. از جمله اینكه تسهیلات پرداختی به آقای (خ‌ـ خ) خارج از سقف‌های مجاز تعیین‌شده توسط بانك مركزی بوده است.

 تسهیلات خانواده آقای خ

خانواده آقای (خ ـ خ) كه رئیس هیات‌مدیره موسسه بوده است، در مجموع 14 میلیارد و 514 میلیون ریال از موسسه اعتباری توسعه تسهیلات دریافت كرده‌اند كه مبلغ 10 میلیارد ریال مربوط به تسهیلات دریافتی شركت «ایران كارپیر» بوده است و نكته جالب این است كه مالكان این شركت از اعضای اصلی هیات‌مدیره موسسه بوده‌اند. اما تسهیلات اخذشده به حساب آقای (خ ـ خ) واریز شده است.

 تسهیلات خانواده آقای س

مجموع مانده تسهیلات اعطایی به خانواده آقای س مبلغ 7 میلیارد و 800 میلیون ریال بوده  كه 5 عضو خانواده آقای س آن را به صورت قرارداد جعاله خدماتی و قرض‌الحسنه ویژه دریافت كرده‌اند.

 تسهیلات خارج از حد شركت‌ها

در میان شركت‌هایی كه از موسسه اعتباری توسعه تسهیلات دریافت كرده‌اند، چهار شركت بیشترین سهم را دارند. شركت‌های ساج‌كالا، آرمه‌دشت، برج‌آوران ابنیه و انفورماتیك ایرانیان شركت‌هایی هستند كه نام آقایان (خ ـ خ) و (ش ـ س) در هیات‌مدیره آنها وجود دارد. اما در این میان نام آقای (ر - ت- گ) و خانواده‌اش به واسطه دریافت 24 فقره تسهیلات در مقابل وثیقه سهام شركت لاستیك دنا و دومورد تسهیلات با وثیقه ملكی، بیش از دیگران به چشم می‌خورد. نكته نگران‌كننده، این بوده است كه مجموع تسهیلات اعطایی به سهامداران عمده، بستگان و شركای تجاری هیات‌مدیره، حدود 53 درصد كل مانده تسهیلات اعطایی موسسه تا پایان روز 22/3/79 بوده است.

 

 تسهیلات خانوادگی روسای شعب

به دلیل محدودیت‌هایی كه بانك مركزی برای پرداخت تسهیلات به افراد ایجاد كرده، موسسه اعتباری توسعه به شكلی گسترده اقدام به اعطای تسهیلات به صورت خانوادگی كرده است. به طور مثال در شعبه شیراز موسسه اعتباری توسعه، تعداد 18 فقره تسهیلات در سال‌های 80 و 81 به خانواده‌آقای (میر ـ ط) پرداخت شده است. همچنین تعداد 16 فقره تسهیلات به اعضای خانواده (آقای خ) در شعبه جمهوری پرداخت شده و در همین حال خانواده آقای (سید ـ ب) 7 فقره تسهیلات از شعبه میدان مادر موسسه اعتباری توسعه دریافت كرده‌اند. یكی از اعضای خانواده آقای سید ـ ب زمانی كه وام 70 میلیون تومانی را دریافت كرده. دو ساله بوده و دیگر اعضای این خانواده زمان دریافت تسهیلات، 10 ‌ساله و 9 ساله بوده‌اند.

 خانواده‌آقای گ

تعداد افراد وابسته به آقای (ر ـ ت ـ گ) كه از موسسه تسهیلات دریافت كرده‌اند، 14 نفر است كه شامل دختران، پسران و عروسان و دامادهای این فرد است.  برخی افراد این خانواده دو بار تسهیلات گرفته‌اند كه جمع تسهیلات دریافتی توسط افراد این خانواده 25 فقره به ارزش 8/2 میلیارد تومان بوده كه به فاصله 12 روز دریافت شده است. آقای (گ) این مقدار تسهیلات را صرف خرید سهام شركت دنا كرده و همین سهام، پشتوانه و وثیقه دریافت تسهیلات آتی قرار گرفته است. نكته جالب این است كه در پرداخت تسهیلات به آقای گ و اعضای خانواده‌اش، فرم‌های قرارداد جعاله تكمیل‌شده و سفید و بدون امضای مسوولان شعبه بوده و آقای گ در همه موارد، ضامن دریافت تسهیلات بوده است.

 خلاف بخشنامه بانك مركزی

برخلاف بخشنامه بانك‌مركزی كه در مورد انتقال سرفصل‌های سررسید گذشته و معوق صراحت دارد، موسسه اعتباری توسعه این موارد را در سرفصل تسهیلات جاری خلاصه دفتر كل موسسه ثبت كرده است. نكته جالب این است كه موسسه اعتباری توسعه به صورت كاملا عادی، تسهیلات اعطایی به وابستگان را تمدید كرده و در رایانه، تاریخ جدید قرارداد را ثبت و بعضا برای اینگونه تسهیلات جریمه‌ای در نظر نگرفته است. به این‌ترتیب، مدیران موسسه با نمایش ارقام غیرواقعی مطالبات معوق و سررسید گذشته در خلاصه دفتر كل، سعی داشته‌اند وضع موسسه را مطلوب نشان داده تا حد امكان از تاثیر كاهنده آن بر نسبت كفایت سرمایه بكاهند. نشان بر آن نشان كه در سال 1383، موسسه اعتباری توسعه بیش از 8/17 میلیارد تومان مطالبات معوق داشته است.

پ

 سود و زیان موسسه

براساس گزارش ارائه‌شده در سال‌های 1382 تا 1384 نتیجه عملیات پولی، بانكی و ارزی موسسه اعتباری توسعه با زیان همراه بوده اما در سال 1382، 9/83 میلیارد ریال سود غیرواقعی و مغایر با ضوابط اعلام شد. در سال 1383 نیز با استفاده از روش تجدید ارزیابی شركت سرمایه‌گذاری توسعه و ساختمانی برج‌آوران و در سال 1384 با احتساب درآمد حاصل از فروش سهام همین شركت در سال 1385 با تسری آن، به‌طور غیرواقعی، نتیجه عملیات موسسه را سود نمایش داده و از محل سپرده مشتریان، سود واهی را میان سهامداران تقسیم كرده‌اند. مدیران موسسه اعتباری توسعه با اشراف به زیان سال 1383، برای پوشش زیان عملیاتی قصد خرید و فروش صوری املاك بین چند شركت زیرمجموعه برج‌آوران ابنیه داشتند كه این موضوع باعث ارسال نامه‌ای توسط ناظران بانك‌مركزی به موسسه شده است. به این ترتیب، موسسه اعتباری توسعه در سال 1383 زیانی معادل (58133) میلیون ریال داشته است.

 زیان سال 84

به استناد صورت‌های مالی منتهی به 1384، وضعیت سود و زیان موسسه اعتباری توسعه زیانی معادل (142848) میلیون ریال بوده است.

 عدم رعایت كفایت سرمایه

موسسه اعتباری توسعه از سال 1379 تا سال 1384 نسبت كفایت سرمایه را رعایت نكرده و بنابراین ثبت یادشده در این مدت به‌شدت كاهش یافته و ریسك قابل توجهی برای ادامه فعالیت این موسسه رقم زده است. گذشته از آن، اعطای 50 درصد تسهیلات موسسه به سه گروه از افراد وابسته یعنی شركت‌های وابسته به اركان و سهامداران، خانواده آقای(گ) و شركت‌های وابسته و شركت برج‌آوران، بیانگر بالا بودن ریسك تمركز در این موسسه اعتباری است. در عین حال تسهیلاتی كه به سه گروه یاد شده پرداخت شده بیش از 18 برابر سرمایه موسسه بوده است.

 

 تخلف از قوانین

قرائت گزارش مورد اشاره، زوایای زیادی از تخلف‌های گسترده مالی، اداری و قانونی در این موسسه مالی اعتباری را مشخص می‌كند. بخش مهمی از این تخلف‌ها، مربوط به قوانین پولی و بانكی است. از جمله اینكه نقل و انتقال دارایی‌ها بدون توجه به دستورات بانك مركزی و هیات انتظامی بانك‌ها صورت گرفته یا اینكه بخش مهمی از اوراق مشاركت و دارایی موسسه نزد آقای (خ-خ) نگهداری شده است.

برخی از  جرائم و تخلفات اعضای هیات‌مدیره سابق موسسه

  تخلفات در نحوه افزایش سرمایه

  احتساب سود غیرواقعی و موهوم و پرداخت آن به سهامداران

  تصرف در وجوه موسسه به منظور پرداخت سود و اعطای تسهیلات خلاف واقع

  دخالت در اداره امور شركت‌های سرمایه‌پذیر موسسه بدون داشتن اختیار و نمایندگی از طرف موسسه، عدم پذیرش نمایندگان موسسه در شركت‌های مذكور و جلوگیری از

 اقدامات موسسه كه به منظور اصلاح ساختار مالی موسسه الزامی بوده‌است.

  اعطای تسهیلات خارج از حد مجازهای مقرره و خلاف ضوابط و مقررات مربوطه

و افزایش ریسك موسسه

  عدم رعایت ضوابط و مقرررات حاكم بر اداره موسسه و شركت‌های سرمایه‌پذیر

  اعطای گسترده تسهیلات به اقوام، خویشان و وابستگان هیات مدیره

لینک گزارش روزنامه اعتماد ملی


تذکر مهم

* مطالب فوق صرفا بر مبنای انعکاس وبلاگ از "دیدگاه های رسانه ای" و عینا بنقل از روزنامه مذکور درج گردیده است که عمدتا مستند به سوابق قبلی(لینک اخبار{1} و {2} ) است.

* توضیح یک مقام بانک مرکزی پیرامون گزارش فوق:

به‌دنبال انتشار گزارشی تحت عنوان «افشای تخلفات گسترده در بازار پو:ل» كه به گزارش مبسوطی از تغییر و تحولات موسسه اعتباری توسعه بود، واكنش‌های گسترده‌ای از سوی مقامات بانكی به دنبال داشت. در همین زمینه یك مقام بانك مركزی به خبرنگار ما گفت؛ گزارشی كه اعتمادملی از آن استفاده كرده، رسمی نیست و مورد تایید بانك مركزی قرار نگرفته است. وی افزود: در همین گزارش عنوان شده است كه بخشی از اطلاعات ارائه شده از منابع رسمی و مورد تایید نبوده بنابراین تهیه‌كنندگان اذعان داشته‌اند كه گزارش آنها میدانی و غیرقابل انتشار بوده است. این مقام بانك مركزی كه تاكید داشت نامش را عنوان نكنیم، افزود: بر اساسنامه‌ای كه رئیس كل بانك مركزی در تاریخ 22/10/87 به مدیرعامل موسسه اعتباری توسعه ارسال كرده، وضعیت مالی موسسه را مورد تایید قرار داده و در عین حال با توجه به اینكه موسسه در اصلاح ساختار خود گام‌های خوبی برداشته، پیشنهاد تبدیل آن به بانك خصوصی را مطرح كرده است. وی گفت: هیا‌ت‌مدیره فعلی، طبق رای قطعی شعبه 30 دیوان عدالت اداری كاملا قانونی است و از تاریخ 8/10/87 اعضای قانونی هیات‌مدیره موسسه اعتباری شناخته می‌شوند. وی گفت: در گزارش روزنامه اعتمادملی به مطالبات معوقه موسسه اعتباری توسعه اشاره شده كه براساس گزارش‌های تازه این موسسه 60درصد مطالبات معوقه موسسه وصول شده و از نظر كفایت سرمایه نیز جایگاه بهتری نسبت به گذشته پیدا كرده است. در همین حال یك مقام ارشد در موسسه اعتباری توسعه به خبرنگار اعتماد ملی گفت: این موسسه با توجه به اصلاح ساختاری و اصلاح رویه‌ای كه در پیش گرفته، وضعیت مطلوبی دارد. وی گفت: موسسه اعتباری توسعه ضمن حفظ حقوق قانونی برای اقدام علیه انتشاردهندگان گزارش، پاسخ مبسوط و مستدلی به گزارش روزنامه خواهد داد.
وی افزود: موسسه اعتباری توسعه تلاش زیادی برای اصلاح ساختار انجام داده و با تغییر اساسنامه‌ای كه به زودی به بانك مركزی ارائه می‌شود، به صورت رسمی درخواست تبدیل به بانك خصوصی را مطرح خواهد كرد. وی گفت: با توجه به دیدگاه مثبت رئیس كل بانك مركزی موافقت‌های اولیه گرفته شده و درخواست تبدیل موسسه به بانك خصوصی به‌زودی پس از افزایش سرمایه‌ و برگزاری مجمع به بانك مركزی ارائه خواهد شد.

متن فوق در صفحه 20 روزنامه اعتماد ملی مورخ 18/5/88 در توضیح گزارش منتشره روزگذشته بچاپ رسیده است
ادرس لینک مذکور
:

http://roozna.com/2009/8/9/EtemaadMelli/989/Page/20/Index.htm    

نوشته شده در تاریخ شنبه 17 مرداد 1388    | توسط: وبلاگ نگین غرب    | طبقه بندی: دیدگاه رسانه ای،     |
نظرات()